Translate

пʼятниця, 29 січня 2016 р.

ДАЙ ВМИТИСЯ З ЧАШІ НАШОГО БІРЮЗОВОГО СВІТАНКУ...

Дай вмитися з чаші нашого бірюзового світанку. Потонути в обіймах ранкового туману. Налаштуй оптику на бачення. Вбери почуття в одіж Венеційського карнавалу. Без приємних несподіванок черствіє найпалкіше кохання. Ввірвися у мій простір подихом зимово-весняної відлиги. Віднайди мене на ...- й сторінці нашої книги.

Без початку і без закінчення. Із зупинками для глибоко видихнути, аби потім знову вдосталь надихатися. Відпустити у святкові сніги і повернути у сонячні будні. Поміж тут і там чи там і тут почуття просяться бути почутими і прийнятими. Без отруйних слів. Без вбивчої напруги. Поки сьогоднішні сліди не стали учорашніми.

Під'єднай сателітку до телевізії життя. Із каналами доброї музики, ріаліті-шоу, клубу мандрівників, діскавері... чогось іще. Аби розмаїття, аби не загризла сірість і зелена нудьга. Аби завжди запалювати один одного як вогник кульбабу. Допоки нас веде дорога одна. Дай руку - на вершину отієї найвищої гори підіймемося разом.   


Під ногами плюскотить недалека весна...


30.01.2016

https://www.facebook.com/%D0%9E%D0%9B%D0%A3%D0%9A%D0%90-176567169149767/?ref=bookmarks

четвер, 28 січня 2016 р.

ТОГО ДНЯ...




Світ розпливався сірими барвами...


Білий сніг і, сяючі позолотою, націлені в небесну блакить, жовті куполи православного храму, що в неділю та дні релігійних свят на повну потужність вмикав мікрофони - точнісінько як брат-близнюк мечетей. І тоді прослава Всевишнього роздирала простір ще напівсонного міста, заставляючи тривожно-нервово здригатися у теплих ліжечках немовлят. Навпроти через дорогу - чудернацькі вікна і двері популярної богемної кав'ярні "Пеппі Довгапанчоха". В екстер'єрі та інтер'єрі закладу власниця виявила власне захоплення дитячим твором скандинавської письменниці, оселивши всередині ще й справжнє мавпеня на ім'я пан Нільсон - хід королеви усім котячим кав'ярням. Святкові сувенірні з яскравими місцевими авторськими виробами й фастфудівські ятки з гарячим вином, ковбасками, млинцями. Приїжджі, які, обмінюючись враженнями, тинялися центральними вулицями міста...

Жодні звуки ззовні до неї не долітали. Усе мерехтіло перед очима і зливалося в чорно-білій стрічці німого кіно. Голова гула несамовитим бджолиним роєм, а у мізках монотонним забиванням цвяха вистукували слова, що позбавляли здорового глузду, світлого погляду і сили в ногах. Затемнення Сонця? Якщо й так, то точно не те, пам'ять про яке вона зафіксувала записом у давньому, однак добре збереженому, віднайденому у старій книжковій шафці, зошиті -  "11 серпня 1999 року увійде в історію людства. Вже увійшло. І ми також бачили пік затемнення: ріжок сонця рожевого кольору". -  Особливий день щасливого минулого її сім'ї.

Попереду з'явилася велика неправильної форми темна куля, що неслася просто на неї. Куля збила її з ніг і за мить вона вже лежала у снігу. А галасливі хлопчаки, злякавшись скоєного, розбіглися навсібіч. Сніг холодив руки і обличчя, однак жінка холоду не відчувала. Їй було дуже добре, хотілося вкритися снігом і залишитися в ньому назавжди. Скільки часу так лежала, не знає. Аж поки дужі руки підняли її і поставили на ноги.
"Ось ти де! Все гаразд? Руки? Ноги? Спина? Голова?". Не відповідала - до власного гаразд їй було цілковито байдуже.      
Тремтіла від холоду, а голова палала жаром. Градусник нагнав температуру тіла 38.5. Владислав готував калинові, малинові, липові та лимонно-імбирові чаї, закутував у ковдру. Пігулок вона ніколи не приймала. Аліна то відкривала очі, то знову провалювалася у хворобливі марення, посеред яких мозок вибухав, здавалося навічно врослим у неї, нестерпним болем. 

Виціловувала сина у козацького довгого русявого чуба, ніжно торкалася подушечками пальців чола, намагаючись прогнати його сон і збудити до школи. Кирилко вчився залюбки, але й поспати зранку любив. І вона, як його "найкраща у світі матуся" - так ніжно називав її у хвилини проявів синівської любові, пильнувала, аби ранковий сон не шкодив навчанню. Жвавий він у неї і до всього цікавий. У семирічному віці Владислав на бойовий гопак його записав. Кирилко, відколи вперше побачив виступи наймолодшої групи міського осередку, так захопився, що кожного вечора тільки про ті бойові танці їм говорив. Батько сина відразу ж підтримав. Невимовленим залишалося її, материньке слово. Зволікала. Хотіла, аби разом із вмінням битися і танцювати, її дитина опанувала дисципліни, що закріплять, закладені в сім'ї, патріотичні почуття, любов до рідної землі. Інформація, отримана від батьків, діти яких відвідували школу бойового гопака, Аліну вдовольнила. Молодь у ній навчають техніці двобою і українського танцю на основі національної  історії, традицій та обрядів. При бажанні і необхідних здібностях опановують також співи та гру на музичних інструментах. Останні пункти для неї були неважливими - співати Кирило любив, але слуху не мав. І посміховище з власного сина Аліна робити не бажала.

Із глядацького залу чи натовпу - якщо виступи відбувалися під відкритим небом, захоплено спостерігала як спершу дитиною,  підлітком, а потім вже й юнаком її син відбивав у гопаку бойові рухи. Як вправно змагався у рукопашах "Борня" та "Герць". А серце розривали протиріччя: тривожилася і пишалася водночас. Тривожилася, як кожна мама, аби лиха доля оминула її дитину. Пишалася, що виростила, виплекала своєю любов'ю справжнього чоловіка, який здатен захистити себе. І, була певна, не лише себе. Повнилася гордістю, коли син впевнено підіймався вгору у рівнях власної майстерності бойового гопака. За Владислава годі й говорити. У Кирилові реалізувалися його власні нереалізовані прагнення і бажання.
Кирилове двадцятиріччя припало на криваву українську зиму. Замість святкування разом із батьком зазбирався до Києва. Розумом усвідомлювала, що вони повинні бути там, на Майдані, де  вирішується доля країни. Однак серце дружини та матері прагло захистити своїх найдорожчих від оголеної, як лезо ножа, небезпеки, що чорним вороном ширяла над столицею і розправляла свої крила на всю Україну. Спакували наплічники, мовчки посиділи п'ять  хвилин усі разом перед дорогою. Потім вони піднялися і тихо вийшли у холоднечу, беззвучно зачинивши за собою двері. А Аліна безсило опустилася на канапу й, вимкнувши телевізор із його тривожними новинами, аби не давати волі зрадливим сльозам, ковтала заспокійливі. Її тримали лише молитви і їхні дзвінки.

"Ліно, у нас все гаразд", - звітував Владислав. А за хвилю до нього долучався Кирило: "Мамо, не хвилюйся. Нас тут багато. А багатьох так просто вони не здолають". Відчувала - говорять не те, що є насправді, а те, що її заспокоїть. "Сину, бережи себе...", - благала, ледь ладнаючи з власним язиком і тривогою, що паралізовувала свідомість. Розуміла, що як протидія озброєній стіні беркутівців, бойовий гопак синові не допоможе. До такої реальності вона його не підготувала. Не прорахувала. Не передбачила. Та й чи можна такий поворот подій вирахувати і підготуватися до нього?! Чи можна підготуватися до підступних дій диктаторської влади? Але вона таки не схибила - прищепила Кирилові патріотизм і любов до Батьківщини. Тому мусить тепер молитися за нього й мужньо чекати його повернення. Новини незалежних телеканалів жахали - люди виходили з дому, аби їхати на Майдан і безслідно зникали по дорозі. Активістів і звичайних майданівців викрадали, вивозили за Київ, катували. Автівки спалювали. 

Того дня у столиці стріляли і з ними не було зв'язку. Самовтішалася розрядженими батареями, свідомим мовчанням, аби не наражатися на небезпеку - телефони майданівців прослуховували. А вночі горіла будівля Будинку профспілок і вона, вся замертвівши всередині, скляними очима дивилася в екран телевізора й подумки шепотіла "Помилуй нас, Боже...". Лише зрадливо нервово тремтіли руки. Що вони в ту мить знали про лихо, яке вже входило у двері їхньої домівки? Знали не руки. Знало, відчувало серце, розшматоване невідомим досі болем на тисячі шматків. Через кілька годин врешті телефонний дзвінок і незнаний їй раніше голос Владислава у слухавці. Наступні дні як обірвані електропроводи - прямий ефір, постріли, від яких затуляла вуха і молоді хлопчаки, які замертво падали просто поперед очима. Тіла і списки вбитих. Домовини з Героями. Під "Плине кача..." із ними прощався весь Майдан. Із їхнім Кирилом не прощався ніхто. Владислав повернувся додому з почорнілим обличчям. Уникав дивитися їй у вічі. Сів на стілець навпроти, опустив плечі, обхопив голову руками, втупивши важкий погляд у підлогу. Мовчали довго, аж поки її вуста ледь чутно прошепотіли: "Як?" Але насправді вона не бажала чути і знати, що того вечора майданівський натовп під натиском беркутівців відтиснув батька з сином один від одного. А за мить Владислав побачив як їхній Кирило упав, прикривши собою старшого чоловіка, який стояв за його спиною. Кинувся до сина. Кирилові прострелили ноги. Владислав допоміг його доправити в пункт медичної допомоги у Будинку профспілок. Залишатися біля нього не міг - щокілька хвилин заносили нових поранених.

Аліні часто сниться сон, у якому вона йде незнайомим містом, минаючи православний храм, із націленими в небо, сяючими позолотою куполами. Переходить дорогу і бачить поперед свої очі кав'ярню "Пеппі Довгапанчоха". Їй відомо, що екстер'єр та інтер'єр кав'ярні відповідають захопленню власниці твором скандинавської письменниці. Вона й сама ним зачитувалася. Постійні відвідувачі закладу - місцева богема, а її постійний житель - мавпеня на ім'я пан Нільсон. Про таке мавпеня мріяв Кирило. Іноді Аліна заходить у цю кав'ярню. І тоді назустріч їй виходить Кирило з Нільсоном на плечі.

Центр Києва. Довга лінія портретів і квітів. Аліна з Владиславом повільно переходять від одного портрета до іншого. Вклоняються Героям. В окремих обличчях Владислав упізнає майданівських побратимів. Їхнього Кирила серед них немає. Його обличчя спопелив вогонь Будинку профспілок.    
Олеся Олендій

середа, 27 січня 2016 р.

ЖИТТЯ, КОХАННЯ І СМЕРТЬ У "САДУ ГАЛАТЕЇ"



ЖИТТЯ, КОХАННЯ І СМЕРТЬ У "САДУ ГАЛАТЕЇ"


 Такі книжки приносять естетичне задоволення, породжене читанням хорошого твору. Їх варто читати поміж супермодерною популярною прозою для того, аби відчути разючу різницю між літературою скоропроминальною і літературою, яка, щойно побачивши світ, вже вписала себе в часі.
Роман "Сад Галатеї" В'ячеслава Гука - глибоко психологічний твір. Така досить товстенька книжечка - добротне видання на 495 сторінок тексту і кілька сторінок приміток.
Події твору відбуваються у сучасній і повоєнній Латвії. Про що він? Не заглиблюючись у деталі - про все: про життя, про кохання, про злочин... .. А, насамперед, про пошук Героєм власного місця у світі, його роздуми про сенс буття і смерть.
Дмитро Павличко творчість В'ячеслава Гука оцінив як
"найвищого світового рівня проза, філософська глибінь якої сягає творів Томаса Манна та Хорхе Борхеса".
"Коли почалася війна, я мав двадцять сім років і думав тоді, що все те швидко мине, але, на жаль, я знову ж, як завжди помилився. Марта мала тоді двадцять три роки. Пам'ятаю, прибігла до мене на службу... і зі сльозами повідомила, що німці вже перетнули кордон її Польщі, а там у неї залишилися родичі... Я намагався її якось заспокоїти, але з того нічого не вийшло: Марта просто тихо плакала, як плачуть на похованнях. Минули роки, але той випадок я ще й досі пам'ятаю досить виразно...
Моя скарбниця завжди зі мною. Я не маю потреби ховати її десь, як, наприклад, ховають глибоко під землею у центрі Нью-Йорка сейфи федерального банку США, і тремтіти, що її поцуплять: це моя пам'ять. Я усвідомлюю жахну гріховність світу і ніколи не був на утриманні у власної долі, що, мабуть, і обумовлює теперішній мій душевний стан, але, щоби позбутися почуття тієї гріховності, мені треба було розраховувати тільки на кровоспускальний засіб, до чого тоді я ще не був готовий, як, напевно, і кожен із нас, а зараз, міркую, уже надто пізно так чинити..."

четвер, 21 січня 2016 р.

ГОЙДАЛКА

І ще одна архівна замальовка із літературних проб 2000 року. 

ГОЙДАЛКА

Гойдалка підкорювала висоту. Роздмухуючи повітря, вона здавалося ось-ось зірветься у небо. Ця насолода здійматися вгору, з шалом вбираючи в себе радість польоту, щоразу п'янили Катрусю по-новому. Десь там, унизу, стояли її друзі, заздрісно зиркаючи на кружляння металевої пташини. А вона так стрімко мерехтіла перед їхніми очима, що полохлива душа вже давно вистрибнула з грудей та причаїлася десь поміж зеленим листям могутнього дуба. І байдуже. Бо відчуття висоти для неї - понад усе. 
Вона вже не бачила ані будинків, ані дерев, ані неба. Не було й дітей. Все злилося у скаженому африканському танці. Скакало, верещало. Верещало... верещало... верещало...
За спиною враз з'явилися крила і Катруся відірвалася від гойдалки. Летіла, заплющивши очі. Скоряючись змахам крил. Скільки минуло часу? Мить? Хвилина? Цього вона не знала. Політ скінчився. Дівчинка гепнулася на цемент, а летюча гойдалка врізалася їй у потилицю. Все сталося дуже швидко. Промайнувши повз застиглі фігурки дітей, незнайомий хлопчик спинив лет залізного птаха. Хтось відтягнув її ледь притомну подалі, на м'який пісок. 
Небо... Земля... Будинки... Друзі... Земля... Небо... Небо... Будинки... Небо.
Розплющила очі. Над нею схилилися перелякані обличчя дітлахів. Посміхнулася. Незнайомий хлопчик з'явився невідомо звідки. Перед ним мовчки розступився дитячий натовп. Підійшов до неї. У повітрі прошелестіло: "Рятівник". Слова долетіли до її мізків. Теплом торкнулися серця. 
На неї дивилися його великі чорні, не по-дитячому серйозні очі. І їй було дуже тепло від цього погляду. Подумала, які гарні кучерики у цього хлопчика. Літній вітерець так ніжно їх перебирає. 
Допоміг їй звестися на ноги. Це виявилося зовсім нескладно. У голові били громи, але в тілі була неймовірна легкість. Політ продовжувався. Відчуттям висоти вона поділилася з ним. А він говорив, що вона літала як справжня принцеса. І у її падінні було щось казкове. Побравшись за руки, вони пішли крізь дитячий натовп. Було тоді обом по шість. 
Плин років затер сліди дива. Літали окремо. Далеко одне від одного. Іноді тільки у снах приходило в гості до неї чи до нього рожевощоке дитинство зі щасливим відчуттям висоти і радістю спільного польоту. Трапляється защимить зранку серце на мить. А потім біжить кожен своєю дорогою, занурений у власні клопоти. І вже немає давньої казки. Бо залишилася вона там, де підкорювала висоту гойдалка.  
https://www.facebook.com/%D0%9E%D0%9B%D0%A3%D0%9A%D0%90-176567169149767/?ref=aymt_homepage_panel

понеділок, 18 січня 2016 р.

ДВЕРІ ПРОЧИНЕНІ НАВПІЛ...


Двері прочинені навпіл. Лиш для вибраних відкриті навстіж. На дорозі прямій - насип каміння. Зона відчуження - найближча лінія. Скряготить незмащена хвіртка. Замітає зима дороги в літо. Після ночі приходить ранок, вичищаючи з пам'яті отруйний надлишок.

Цирк поїхав, залишивши клітки з хижаками. Діти відкрили їх задля забави. Але то було не їхнє свято. Над землею кружляють клапті снігу. У Йордані провадиться священне дійство. Іоан хрестить Ісуса. Санчата мчать униз по накатаній. Традиція бере верх над імпровізацією.


Змиваються усі напасті. Торжествують добро із світлом. Час бути прощеним і прощати. Високе пізнавати. Набирати темпи і знову гнати. Уперед. Із янголом за плечима, який допомагає на поворотах гальмувати. Об каміння ноги не обдирати. Літати. 


18.01.2016

На фото репродукція картини Івана Драгана
https://www.facebook.com/%D0%9E%D0%9B%D0%A3%D0%9A%D0%90-176567169149767/?ref=aymt_homepage_panel

вівторок, 12 січня 2016 р.

КАМПАРІ ІЗ ЗОНИ


Ось і я врешті читаю одну з українських суперкниг 2015-го, яка цього року вийде друком в одному з французьких видавництв. Книгу нелегального туриста у Чорнобильську зону Маркіяна Камиша. "Прогулянка" Автора у зону відчуження просіяна крізь сито його індивідуальних спостережень, вражень, відчуттів, почуттів і авторської мови. На його голову падають Чорнобильські дощі,тіло провалюється у глибокі сніги при - 28 або в болото, ноги заносять у "схоже на потьомінське село Рассоха" і не тільки. Рекомендую читати.
А мені особисто в "Оформляндії" тепліє від знайомих будь-якому нелегальному туристу у будь-яку місцину світу туристичних посиденьок - їх тут є. Особливих для таких вилазок. І окреме дякую Маркіянові за кампарі - смакую ним із сторінок книги. Кампарі творить настрій будь-де. (Я, насолоджуючись кампарі, написала своє велике оповідання "Про що мовчала Магріт", яке невдовзі вийде друком).
"... мені настільки добре від розуміння того, що скоро нам сидіти в теплому салоні "лендкрузера" і все це пекельне, холодне шестя закінчиться, що я валю кампарі зі швидкістю звуку і останнє, що пам'ятаю перед відключкою на задньому сидінні - це Самюель, який бурмоче "пуебльо" і запускає криваво-червону кампарівську лєнту на стерильно-білий сніг". - Маркіян Камиш "Оформляндія або Прогулянка в Зону".
Насолоджуюся "Оформляндією" як добре приготовленою авторською стравою...

https://www.facebook.com/%D0%9E%D0%9B%D0%A3%D0%9A%D0%90-176567169149767/?ref=aymt_homepage_panel

понеділок, 11 січня 2016 р.

ПРО ЛЬВІВСЬКИЙ ЖІНОЧИЙ ЛІТЕРАТУРНИЙ КЛУБ, ПРО ЙОГО ПИСЬМЕННИЦЬ, ПРО ЗБІРКИ КЛУБУ І НЕ ТІЛЬКИ...

Тетяна Белімова, Ольга Деркачова та Ніка Нікалео про Львівський жіночий літературний клуб, про його письменниць, про збірки клубу, Львів та "Львів Кава Любов"
http://www.nrcu.gov.ua/schedule/play-archive.html?periodItemID=1109785

КОРОЛЕВА

Передивлялася власні архіви і віднайшла в них літературні проби 2000 року. Несподіванка і для мене. Кілька з них запропоную почитати і вам. Не судіть надто суворо. То було ще не зовсім зріло. 
Сьогодні - замальовка
КОРОЛЕВА 
Пам'ятаєш? Я була твоєю королевою. Ти хотів забрати мене з собою, але місце на троні біля тебе було вже зайнятим. Це було, здається, сто років тому. Ми були удвох під цими зорями, на вулицях цього міста. Було так давно, що вже й не болить. Найвдаліша короткометражна стрічка мого життя. Усе як годиться - з "оскарами". За режесуру, найкращу чоловічу, найкращу жіночу роль.
Осінь. Готель, у який я з тобою не йду. Замість нього - блукання вулицями, гаряча кава як порятунок від холоду. Я жую шоколад, ти грієш мої "маленькі ручки". Далі все шкереберть і поза сценарієм. Головна роль, написана тобою, належала тобі. Не питаючи дозволу, я переписала сценарій на свій лад і головну роль відвела собі.
Твій сміх. З першого разу він мені не сподобався. Надто штучно. Він був твоїм порятунком, коли я імпровізувала. Чи блефувала? Просто грала як уміла. Як виходило. Ти був королем, а я всього лиш твоєю фавориткою. 
"Якби можна було забрати тебе з собою..." На пероні біля потягу я твоя провожаюча. Торкаєшся мого волосся. Тремчу і вириваюся з твоїх обійм. Поки мені ще не зовсім зле, покидаю вокзал до відходу потяга. Я - безсила. Я знову залишаюся. Удруге. Втретє. Вп'яте. Без вибору. Без права на вибір. Ти завжди був дуже обачним. 
Знаєш, про що я мріяла тоді і потім? Просто чекала, коли врешті забереш мене з собою. 
Некоронована королева - несправжня королева.

пʼятниця, 8 січня 2016 р.

10 НАЙРОМАНТИЧНІШИХ ЛЬВІВСЬКИХ ІСТОРІЙ ПРО КОХАННЯ... З АРОМАТОМ КАВИ

10 найромантичніших львівських історій про кохання… з ароматом кави

Ігор Зіньчук

"Львів. Кава.Любов": збірка/укл. і передм. Н.Нікалео. - Харків: "Клуб сімейного дозвілля", 2015. - 272 с.
"Чи вдасться колись до кінця збагнути таємницю жіночого серця? Непевно, ні, бо її можна лише відчути, як особливий аромоксамит запашної львівської кави, що пахне корицею, шоколадом, цинамоном і... чарівливою магією єднання двох коханих сердець. А за цією таїною замріяно спостерігають кам'яні леви, вслухаючись у передзвін годинника на ратуші древнього міста. Все це читач неодмінно відчує на сторінках нової збірки оповідань "Львів. Кава. Любов", якою напередодні Різдвяних свят порадували прихильників авторки "Львівського жіночого літературного клубу": Галина Вдовиченко, Наталія Гурницька, Вікторія Гранецька, Дара Корній, Леся Олендій, Ірина Хомин, Тетяна Белімова, Любов Долик, Ольга Деркачова, Ніка Нікалео... "

четвер, 7 січня 2016 р.

ПЕРЕХЛЮПНУЛО ЧЕРЕЗ КРАЙ...


Перехлюпнуло через край. Заморозилося. Запліснявіло. Якщо у виставі актори фальшивлять, жорстокою буде дія. Він перевірив це на собі. Цяпотить. Хляпотить по асфальту зраненого серця дощ. Бурхливими потоками жене воду по вибоїнах так-сяк заштопаних ран. Так-сяк. Тільки б менше боліло.
Ховаючи неприкриту шапкою голову у комір старого пальто, схожий на тінь старець, рятується від холоду. Його дім - вулиця, його ім'я - Ніхто. Його статки у нього в голові. Його єдиний друг - вірний пес Бровко. Поміж ними - високодушне взаєморозуміння. Вірність.
Дзвонять дзвони. Людство святкує народження Божого Сина. Ніхто з Бровком ділять один на двох кусень хліба. Сьогодні до хліба у них ще й шматок ковбаси. Відчуття свята - їх запрошено на обід і ночівлю у притулок для бездомних. Туди, де живе добро. 
Старець спиняється біля храму. День радості, любові, прощення. Шви розійшлися. Рани болять. Радість - у спасінні. Його грішній homo sapiens Ісус подарував. Любов? За неї покарано. Але її у дідуся ще достатньо для чотирилапих. Прощення? Нехай їм Господь усе зло простить. 
Різдво. Колядка землю веселить...
07.01.2016
https://www.facebook.com/%D0%9E%D0%9B%D0%A3%D0%9A%D0%90-176567169149767/?ref=aymt_homepage_panel

середа, 6 січня 2016 р.

З кавою - про любов


smile emoticon
Завідувач відділу культури "Львівської газети" Ярина Коваль про "Львів Кава Любов"

З кавою – про любов

Книжка «Львів, кава, любов», яка побачила світ у «Клубі сімейного дозвілля», для новорічно-різдвяного періоду саме те, що треба: мороз, сніг за вікном, а ти – вдома на канапі під ліжником чи пледом з цією теплою книгою та філіжанкою запашної кави. Можливо, стереотипно, втім правдиво
Львівський жіночий літературний клуб в особі одного з основних генераторів ідей цього клубу та упорядника книги «Львів, кава, любов» Ніки Нікалео ще рік тому так і замислив: щоб було душевно, щиро і про нас. Бо Львів, наголошує Ніка Нікалео в передмові до видання «це не ратуша і не костел Ельжбети, тим пак це не церква святого Юра або ж новомодна «Арена-Львів»… Львів – це його мешканці й ті, хто щоденною працею створює його, як тепер кажуть, імідж. Львів – це ті, хто живе у ньому і творить, хто вперто іде до своєї мети, не зраджуючи його з іншими містами у пошуках кращої долі. Львів – це кохання, кава, чоколяда, це вона і він, себто Львів…»

Замислили й зробили. Якихось два місяці після озвученої ідеї новели від авторок майбутньої книги вже лежали в упорядниці на столі. Наталія Гурницька, Галина Вдовиченко, Дара Корній, Вікторія Гранецька, Леся Олендій, Ірина Хомин, Тетяна Белімова, Любов Долик, Ольга Деркачова та й сама Ніка Нікалео репрезентували власні історії не стільки про місто, скільки про нас у ньому. Сьогоднішніх і колишніх, веселих і сумних, вишуканих і простакуватих. Дуже різних і в різних контекстах на тлі саме львівського антуражу. Бо людина як така, попри всі винаходи часу, в основі своїй не змінюється, змінюються тільки декорації. Отож авторок об’єднали найтепліші почуття саме до декорацій Львова, його атмосфери.

Коли книга тільки вийшла у світ, хтось зверхньо кинув про неї (із заздрістю чи ні?) – «гламурна». Але гламуру з тим негативним присмаком, яким повіяло від цього слова, насправді тут немає. Є обкладинка, яка реально вабить взяти книгу до рук, є авторки з їхнім світоглядом, темпераментом, характером та  манерою письма, є їхні історії – вигадані чи правдиві, є різні форми висвітлення цих історій. Тобто є розмаїття, а це завжди цікаво. Тим паче, що в розмаїтті часто-густо якісь усталені стереотипи мають шанс зруйнуватися.

Такою новелою, що руйнує стереотипи, є, для прикладу, вміщена у книзі новела Галини Вдовиченко «Ймовірність дощу нуль відсотків». «Львів – різний, він не лягає в прокрустове ложе чужих сподівань, це місто може зіграти з людиною  дуже злий жарт», – ділилася письменниця на цю тему думками з «Газетою» напередодні.

Натомість Львів Лесі Олендій, яка вже п’ять років мешкає в Італії, є такий, яким вона хоче мати його у своєму серці. Бо міста сьогоднішнього, буваючи в Україні два рази в рік, Леся вже, як твердить сама, добре не знає і не відчуває. Отож намагається його наблизити, й через власну новелу «Італійський нащадок» також.

Про кожну з авторок та їхні новели можна чимало говорити. А резюмує все винесена на обкладинку теза: «Це – історії про закоханих та покинутих, про щасливих і тих, хто загубив себе, про романтику та буденність, про жінок і чоловіків, про тебе й про мене. Деякі з цих оповідань солодкі, як збиті з ваніллю вершки або справжнє кохання. Інші – гіркі, як свіжозварена кава та спогади про доленосні події нашого нелегкого минулого. Треті залишають по собі тонкий аромат цинамону, мускатного горіха та містичних збігів».

То що?  Ви як хочете, а в мене кава вже на столі, я – читати… 

неділя, 3 січня 2016 р.

Презентація нової збірки оповідань від Львівського жіночого літературного клубу "Львів. Кава. Любов"


Вже завтра, 4 січня, о 18.00 - у Книжковому дворику.
Не прогавте!
Презентація нової збірки оповідань від Львівського жіночого літературного клубу "Львів. Кава. Любов" (видавництво - КСД, м. Харків).
10 щемливих оповідань від українських письменниць, закоханих у Львів:
Белімова Тетяна
Вдовиченко Галина
Гранецька Вікторія
Гурницька Наталія
Деркачова Ольга
Долик Любов
Корній Дара
Нікалео Ніка
Олендій Леся
Хомин Ірина

https://www.facebook.com/%D0%9A%D0%BD%D0%B8%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%BD%D1%8F-%D0%9A%D0%BD%D0%B8%D0%B6%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9-%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BA-1433111456924133/?pnref=story